Ženšen: tradiční terapeutická rostlina

Ramissio Fire ženšen

Tradiční čínská medicína a americká lidová léčitelství znají tajemství blahodárných účinků ženšenu již po staletí. Kořen rostliny připomínající človíčka byl v Koreji a Číně tradičně využíván jako ,,všelék“ na mnohé zdravotní potíže od posílení imunity a zvýšení sexuálního apetitu až po energii a zlepšení nálady. Co víme o účincích této léčivé rostliny z východní i západní perspektivy?

Užívání ženšenu je dnes celosvětově populární. Nejen v Asii, ale i na poličce mnohých Američanů nebo Evropanů lze najít tento kořen v sušeném čaji, mletém prášku, ve formě tablet, různých tinktur a kapek pro podporu vitality organismu nebo pro řešení různých zdravotních problémů.

Mandarínská čínština přidělila ženšenu lidský rozměr už od počátku. Ren-shen totiž znamená ,,lidský kořen“, podle rozvětveného tvaru kořene, který se podobá lidským nohám. Existuje mnoho typů této byliny (americký, asijský nebo korejský ženšen) lišící se poměrem účinných látek. Americký má spíš relaxační účinky, zatímco asijský může jemně povzbudit.

Ženšen jako terapeutická rostlina

Moderní medicína se pro nedostatek vědeckých výzkumů staví k účinkům ženšenu rezervovaně. Naproti tomu tradiční čínská medicína považuje ženšen za prostředek pro prodloužení života a podporu vitality. Je proto neodmyslitelnou složkou mnohých terapeutických bylinných receptur. Slouží k obnovení nedostatečně proudící energie „QI“ a k harmonizaci všech tělesných systémů. Obnovuje rovnováhu a sílu těla, aby se bylo schopné léčit samo.

Energie, koncentrace a dobrá nálada

Nejúčinnější látky v ženšenu jsou tzv. ginsenosidy podobající se hormonům, které lidský organismus vyplavuje v reakci na stres. Ženšen proto mohou užívat i zdraví lidé, kteří chtějí podpořit celkovou vitalitu a odolnost organismu.

Ženšen může pomoci v boji proti únavě snížením oxidačního poškození a zvýšením produkce energie v buňkách. Jak ukazují některé studie, ženšen má potenciál ve zlepšení nálady. Studie vlivu ženšenu na kvalitu života prokázala, že za 8 týdnů užívání tohoto kořene se uživatelům zlepšila kvalita mentálního zdraví, nálady a schopnosti socializace.

Jiné studie našli dokonce pozitivní vliv ženšenu na stav lidí trpících Alzheimerovou chorobou.

Ramissio Fire ženšen

Podpora imunity

Některé provedené studie západní medicíny mohou potvrdit tzv. vitální a regenerativní sílu ženšenu. Jejich cílem bylo prověření účinků na korejských atletech a na ženách v menopauze. Výsledky ukázali, že ženšen může přispět protizánětlivými a antioxidačními účinky pro snížení oxidativního stresu v těle. Ženšen se již tradičně využíval pro podporu imunity a odolnosti organismu. Další studie se proto zaměřily na lidi trpící rakovinou žaludku. Výsledky ukázali, že ve fázi rekonvalescence se účastníkům studie výrazně zlepšily funkce imunitního systému. Jak se zdá, ginsenoidy mohou mít také potenciál v brždění vzniku a bujnění rakovinových buněk.

Několik jiných studií naznačuje, že ženšen může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a pomoci při léčbě cukrovky. Ginsenosidy mohou ovlivnit produkci inzulinu v pankreatu a zlepšit inzulinovou rezistenci pomocí jiných mechanismů.

Sexuální zdraví

Antioxidační schopnost ženšenu se podle provedených výzkumů může pozitivně projevit i v alternativním řešení problémů s erekcí u mužů. Cévy a tkáně v penisu se regenerují a zlepšuje se jeho normální funkce.

Jedna studie zjistila, že u mužů léčených korejským červeným ženšenem došlo k 60% zlepšení symptomů erektilní dysfunkce ve srovnání s 30% zlepšením vyvolaným standardními léky používanými k léčbě.

Západní medicína účinky ženšenu často neprávem podceňuje. Důvodem je zejména nedostatek dlouholetých studií jeho účinků. Tento lidský kořen se však považuje za bezpečnou rostlinu pro každodenní užívání v doporučené dávce.

Nicméně, lidé trpící problémy se srdcem, vysokým krevním tlakem, krevní srážlivostí, autoimunitními nemocemi a diabetem by se o jeho užívání měli poradit se svým lékařem.

rakytník

Rakytník řešetlákový – vitamín C z našich zahrad

Rakytník – nenápadný keř, který je nejlepším přírodním lokálním zdrojem vitamínu C. Kromě toho v sobě ukrývá i jiné množství nutričně cenných látek. Kde se rakytník vzal a proč je prospěšný pro naši imunitu? 


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.

Napsat komentář