Únava v práci? 6 tipů jak dobít energii

jak dobit energii

Cítíte se často unavení během dne? Únava nám často dokáže znepříjemnit každodenní aktivity v práci nebo ve škole. Nedokážeme se soustředit a doslova trpíme, jen abychom udrželi pozornost. Co je častou příčinou běžné únavy? Co můžeme udělat pro dobití energie z hlediska výživy a životního stylu? V následujících řádcích najdete několik tipů jak dobít energii během dne. 

Proč jsme unaveni? 

Častá únava během dne souvisí v první řade s tím, jak pečujeme o naše tělo i mysl. Souvisí s našim životním stylem a způsobem stravování. Když jsme často unaveni, znamená to, že tělu nedáváme to, co potřebuje. V současné urychlené době nemáme čas na dostatek spánku, přiměřenou výživu a pohyb. Naopak, svůj volný čas často věnujeme nezdravým požitkům. Tělo bez dobitých baterek nás pak zradí v práci, nebo ve škole, kdy se nám to vůbec nehodí. 

fast food

Únava po jídle 

Běžnou příčinou náhlé únavy je jídlo. Tato dočasná únava je přirozený důsledek trávení a spánkových cyklů, nazývaná i jako postprandiální ospalost. Únava a neschopnost koncentrovat se jsou běžnými symptomy. Nicméně, záleží na tom, kolik a čeho sníme.  

Trávení jídla bohatého na karbohydráty a proteiny nám může způsobovat větší únavu. Někteří vědci věří, že únava po jídle může souviset s produkcí serotoninu, hormonu štěstí. Únava po jídle také souvisí s velikostí porce. Lidé, kteří jedí větší obědy, mohou zažít více odpoledního útlumu než ti, kteří v poledne jedí méně. Stravování zvyšuje hladinu cukru v krvi a může následovat pokles energie. 

6 tipů, jak dobít energii

Ramissio Fire semena guarany

1. Jezte lehčí jídla, míň a častěji

Menší jídla a snacky udrží potřebnou hladinu energie a těžké trávení vás nevyřadí z provozu. Vyhnete se smaženým jídlům a nezdravým polotovarům, které mají mnoho kalorií a málo nutričních hodnot. Naopak volte více čerstvé zeleniny a ovoce, chudé maso (kuřecí, ryby) s obsahem zdravých tuků, ořechy a celozrnné potraviny s dostatkem vlákniny. 

2. Místo kávy zkuste guaranu

Většina z nás je zvyklá sáhnout po kávě, jakmile si zívneme. Po požití kávy se kofein uvolní do organismu během několika minut. Avšak po krátké době euforie tělo znovu zažívá útlum. Guarana je dalším tipem, jak dobít naši energii. Oproti kávě obsahuje dvojnásobné množství kofeinu. Obsahuje navíc další látky, díky kterým se kofein uvolňuje pomaleji a stimuluje postupně organismus šetrněji než káva. Obsahuje také další vitamíny, antioxidanty a minerály prospěšné pro zdraví našeho organismu. 

3. Dosyta se vyspěte

Dopřejte si vydatný spánek v noci alespoň 7 až 9 hodin. Osoba, která se v noci dostatečně vyspí, má menší pravděpodobnost, že po obědě zažije výrazný pokles energie. Je také prokázáno, že odpočatí lidé netrpí tolik hladem během dne, oproti těm, kteří spali málo a mají potřebu doplnit energii z jídla. 

4. Pijte dostatečně

Lidské tělo se ze 60 % skládá z vody. Proto je pro nás nesmírně důležitá. Pokud nepijeme dostatek vody, může se dostavit únava, podrážděnost a bolesti hlavy. Člověk s hmotností 80 kg by měl vypít alespoň 2,5l tekutin denně. Voda je pro tělo energizující. Pomáhá nás udržet v dobré náladě, přispívá k naší koncentraci, pomáhá procesu trávení a reguluje také krevní tlak. 

5. Procházka na čerstvý vzduch

Častou únavu během dne poznají zejména ty, kteří sedí při počítači. Dlouhé hodiny bez pohnutí mají za následek nedostatečný oběh krve v těle. Krev se nám nedostatkem pohybu málo okysličuje, což způsobuje únavu. Nejideálnější je začít den fyzickou aktivitou. Půlhodinový běh, návštěva plovárny, nebo vycházka se psem vaše svaly i mysl dostatečně probudí. Když už pracujete v kanceláři, nezapomínejte se během dne protáhnout a pustit do místnosti trochu čerstvého vzduchu. Když můžete, po obědě si zajděte na krátkou procházku na čerstvém vzduchu.

6. Střídmě s alkoholem

Sklenička vína vám může pomoct zaspat bez problémů. Nicméně, je dokázáno, že alkohol zhoršuje kvalitu spánku a může stát i za příčinou chronické nespavosti. Alkohol ovlivňuje REM spánkové cykly. Proto potřebujeme po požití alkoholu spát déle a ráno se probudíme méně odpočatí.

 

Co je imunitní systém? Jaké látky přispívají k jeho posílení?

Býváte často nemocní nebo trpíte únavou a jinými nepříjemnými symptomy? Důvodem může být váš oslabený imunitní systém. 


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.