
U mnohých z nás bakterie nemají dobrou reputaci. Některé z nich způsobují nepříjemná onemocnění, ale jsou i takové, které zdraví prospívají. Znáte bakterie zvané probiotika? Tyto mikroorganismy mohou působit jako prevence proti vzniku různých onemocnění, a dokonce bez nich nemůžeme žít. Jaké jsou jejich účinky na naše zdraví?
Ačkoli to zní neuvěřitelně, díky bakteriím zvaným probiotika jsme naživu, protože nám pomáhají s trávením. Nacházejí se zejména v mléčných výrobcích jako jsou jogurty, acidofilní mléko. Najdete je i ve fermentovaných potravinách jako je kvašená zelenina, kysané zelí, octu nebo ve vegany oblíbeném tempehu (fermentovaná sója). Na trhu existují i stejně účinné potravinové doplňky s obsahem probiotik.
Odkud se probiotika berou a jak ovlivňují zdraví?
Věděli jste, že každé zdravé střevo obývá přibližně 100 bilionů mikroorganismů více než 500 různých druhů? Většina z nich je užitečná. Bakterie zvané probiotika (lat. „pro“ a „bio“ znamená „pro život“) jsou malé mikroorganismy, které žijí v lidském trávícím traktu a ovlivňují nejen činnost střev, ale působí i na psychiku, kvalitu pokožky nebo vaginální prostředí u žen. Jsou součástí tzv. střevní mikroflóry, nebo-li mikrobiomu, kde žijí v koloniích. Probiotika se ve střevech živí tzv. prebiotiky. Jsou to těžce stravitelné látky – oligosacharidy (vláknina) z různých druhů zeleniny a ovoce. V tlustém střevě se stávají vhodným substrátem pro probiotika, které způsobují jejich kvašení (fermentaci).
Je fascinující, že s těmito bakteriemi se už rodíme. Ano, část probiotických kultur odevzdává matka svému dítěti už během prenatálního vývoje. Ale o to, v jakém stavu jsou během našeho života se do velké míry staráme my sami tím, co jíme, v jakém prostředí žijeme, nebo jaký máme životní styl.

Co zdravou mikroflóru ničí?
Vzhledem k tomu, že bakterie ve střevech jsou živé organismy, jejich počet může kolísat.
Zdravou mikroflóru ničí zejména:
- nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce ve stravě
- nedostatek probiotik ve stravě
- užívání antibiotik
- zánět
- nadměrné pití alkoholu
- nedostatečný pohyb
- kouření
- nedostatek spánku
- nadměrný stres
Pokud nastane nerovnováha mezi těmi prospěšnými a škodlivými, nastává tzv. dysbióza. Příliš malá různorodost střevních bakterií a dysbióza přispívá k většímu riziku vzniku zánětu, obezity, rezistence na inzulín, nebo dokonce rakoviny.
4 neuvěřitelné účinky probiotik na vaše zdraví
Probiotika a zdraví střev
Jak bylo již výše zmíněno, probiotika prospívají střevní mikroflóře (mikrobiomu). Probiotika udržují patogeny – škodlivé mikroorganismy pod kontrolou. Škodlivé bakterie způsobují ve střevech infekce a jsou často příčinou vzniku syndromu dráždivého střeva. Probiotika mají pozitivní vliv i při léčbě průjmu a gastroentretidy – zánětu střevní výstelky, Crohnové nemoci nebo ulcerózní kolitidy.
Probiotika napomáhají také trávení a vstřebávání živin – bílkovin, vitamínů, minerálů. Přispívají tedy normální činnosti energetického metabolismu. Procesem kvašení (fermentací) produkují vitamín K, kyselinu listovou a mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem jsou hlavním zdrojem energie pro buňky tvořící sliznici tlustého střeva.

Probiotika a zdraví pokožky a alergické reakce
Alergie je přemrštěná reakce imunitního systému na cizorodé látky. Jinými slovy, náš imunitní systém zareaguje příliš agresivně, čímž může uškodit samotnému tělu. Probiotika jako jsou laktobacily mají pozitivní vliv na zmírnění alergických reakcí.
Probiotika typu bifidobakterií mají pozitivní vliv v léčení zánětlivých autoimunitních onemocnění kůže – psoriázy (lupénky). Mohou taky pomoct zmírnit průběh ekzému.
Probiotika a psychika
Říká se, že střeva jsou náš druhý mozek. Skutečně, střevní mikroflóra ovlivňuje i to, jakou máme náladu. Mnoho odborníků se domnívá, že mezi mozkem a gastrointestinálním traktem existuje silné propojení. Mikroorganismy ve střevech ovlivňují fungování neurotransmiterů – buněk, které přenášejí informace přes nervovou soustavu. Mohou ovlivnit chuť k jídlu, náladu, nebo i kvalitu spánku. Pokud je střevní mikroflóra v nerovnováze, zvyšuje se v těle stresový hormon a s tím stoupá i riziko úzkostných stavů, nebo depresí.
Probiotika a imunitní systém
Střeva nejsou jen továrnou pro výrobu energie, ale i pro tvorbu složek obranného systému našeho těla. Více než polovina buněk, které vytvářejí protilátky pro boj s nemocí se tvoří ve střevech. Pomáhají tedy regulovat imunitní odpověď těla v případě infekce. Pokud máte střevní mikroflóru v rovnováze, může být méně pravděpodobné, že onemocníte.
Přečtete si také:

Dejte sbohem parazitům s přírodními detoxikanty
S úderem tropických teplot blížících se čtyřicítce nastává čas myslet i na svou denní rutinu v péči o pokožku. Ta je zejména v létě vystavena větší zátěži – teplotním změnám, nadměrnému slunečnímu záření a vodě. Jak můžete získat krásné bronzové opálení zdravým způsobem?
Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.
Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.