
Padají vám oční víčka, každou minutu se ozve hlasité zívnutí, nedokážete se soustředit a jen počítáte, kolik vám zbývá do konce pracovního času? Únava občas zasedne na každého z nás. Tělo nám dává signál, že si potřebuje odpočinout a nabrat zpět svoji energii. Ale co když vás trápí dlouhodobá únava? Jdete vstříc řeči svého těla? Jak se únavy zbavit a získat zpět svoji energii?
Žití v současné uspěchané době nám často nedává moc prostoru na oddech. Práce přes čas, péče o děti, studium a rodinné povinnosti – to všechno jsme zvyklí upřednostňovat před biologicky potřebnou, ba dokonce nevyhnutelnou potřebou odpočinku. Co nejvyšší výkon je přece v naší kultuře odměňovaný úspěchem. Jenže lidské tělo není přizpůsobeno fungovat nonstop na plné obrátky. Stejně jako stroj – auto nebo pračka. Pokud se o něho nestaráme, brzy se začne kazit a můžeme šetřit na koupi nového. Ale tělo máme jen jedno. Únavou čas od času trpí každý z nás a je to úplně v pořádku. Únava je signálem, že náš organismus už v nasazeném tempu nestačí a potřebuje zpomalit nebo zastavit a odpočinout si.
Proč býváme unavení?
Únava může mít mnoho příčin. Pokud rádi sportujete, fyzické vyčerpání může způsobit bolest svalů a náhlou potřebu spát, aby se svaly po námaze opět zregenerovaly.
Mentální únava přichází po stresovém vypětí, nedostatku spánku nebo nedostatku stimulujících aktivit. Projevuje se apatií, nedostatkem motivace, denní ospalostí, neschopností se soustředit, trávicími těžkostmi nebo rozmazaným viděním a zpomaleným reakčním časem odezvy. Taková únava může být nebezpečná i pro okolí, zejména pokud sedíme za volantem.
Běžná únava po vydatném spánku a odpočinku rychle odezní. Pokud však trpíte dlouhodobou únavou, která trvá i několik měsíců, měli byste zpozornět. Věděli jste, že přibližně 40 000 lidí v České republice trpí chronickým únavovým syndromem ve věku mezi 30 – 40 let? Únava může být rovněž příznakem klinické deprese. V těchto případech je na řadě návštěva u lékaře.
Proč býváme unavení?
Proč se často cítíme unavení? Dlouhodobá únava může být propojená s problémy duševního zdraví. Býváte často pod tlakem v práci? Míváte úzkosti? Cítíte se vyhořelí nebo procházíte složitým rozvodem? To všechno organismu dává pořádně zabrat.
Dalšími důvody dlouhodobé únavy můžou být zdravotní problémy a užívání léků. Únavu můžou pociťovat lidi trpící cukrovkou nebo onemocněním plic, ledvin, štítné žlázy nebo srdce. Tělo unavují i léky jako jsou antidepresiva, steroidy, antihistaminika a sedativa. Věděli jste, že i hormonální antikoncepce může způsobit nadměrnou únavu? I vysazení některých léků může způsobit únavu, dokud si tělo opět nenavykne na stav bez nich.
Za dlouhodobou únavu může i životní styl a stravovací návyky
Chodíte spát pozdě? Neusnete bez puštěného filmu? Pracujete nebo hrajete hry dlouho do noci? Pijete večer kávu, alkohol nebo si rádi před spaním zakouříte cigaretku? Kofein, alkohol, nikotin a další zlozvyky tohoto typu narušují spánkový cyklus a přijímání hormonu spánku – melatoninu, což může mít negativní vliv na váš denní výkon a množství energie.
Dalším důvodem dlouhodobé únavy je i nesprávná strava. Došla vašemu tělu šťáva? Nejspíše nedostává dostatek živin – vitamínů a minerálů pro normální chod metabolismu.
Jak dostat zpět energii a chuť do života?
Dbejte na dostatek vitamínů a minerálů
Omezte polotovary a zařaďte do stravy více čerstvého ovoce a zeleniny. Zaměřte se na vitamíny a minerály přispívající ke zvýšení energie – Vitamín C, vitamín B 12 a hořčík, ale i vitamín E, selen nebo železo. Pozitivní efekt přináší i ženšen, echinacea a další tradiční byliny z tradiční čínské medicíny. Účinnějším řešením je kombinace zdravé stravy s přírodními doplňky výživy, které tyto látky obsahují.
Mějte každý den dostatečný pohyb
K odstranění únavy stačí i lehké nenáročné cvičení. Přílišné namáhání může tělo ještě více unavit. Zkuste si jít zaplavat na bazén, zacvičit jógu, nebo si udělat čas na příjemnou procházku. Fyzická aktivita příjemně tělo prokrví a stimuluje také mysl a koncentraci.
Dopřejte si každodenní odpočinek a spěte dostatečně

Během spánku se regenerují nejen svaly, ale i všechny procesy v těle. Důležitá je pravidelnost, proto se snažte dodržet čas, kdy se chystáte ke spánku a kdy vstáváte. Udržujte teplotu v odpočinkové místnosti kolem 18-20°. Místnost by měla být tmavá a tichá.
Zbavte se zlozvyku zaspávat při televizi nebo jiné obrazovce. Světlo a zvuk stimuluje mozkovou aktivitu a snižuje kvalitu spánku. Nastavte své tělo k odpočinku před spánkem. Udělejte si čas na večerní meditaci, zapalte si svíčky nebo si dopřejte teplou vanu.

K uklidnění po stresovém dni pomohou také uklidňující bylinky jako je lípa, meduňka, chmel, nebo CBD olej. Tyto byliny pomáhají díky sedativním účinkům zmírnit neklid a úzkost související se stresem. Dovolte únavě přijít v tu pravou chvíli – v čase, kdy se chystáte k nočnímu odpočinku.
Přečtete si také:

Sportujete rádi? Dbejte o doplňování hořčíku a zinku!
K létu neodmyslitelně patří sportování. S aktivním trávením volného času však stoupá i riziko zlomenin, nebo zranění kloubů a svalů. Co můžete pro své klouby a kosti udělat? Nezapomínejte na doplňování minerálů – hořčík a zinek.
Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.
Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.