Když houby léčí: Medicinální houby pro imunitu a zdravé srdce

Ramissio hlíva ústřičná účinky

V polévce mnohými odmítané a v tradiční medicíně vysoce respektované. Nejsou to rostliny, ani živočichové. Houby – podivné tvary vyrůstající ze země, nebo ze dřeva, na místech po celém světě v sobě ukrývají různá tajemství. O účincích hub na zdraví se ještě doposud mnohé nevědělo. Díky vědě a studiu moudrostí našich předků se o jejich léčivých schopnostech postupně dozvídáme více. Znáte medicinální houby? Víte jak houby podporují naše zdraví?

Pro někoho jsou houby slizké a jejich chuť nevábná, pro jiné představují skutečný gurmánský zážitek. Houby jsou víc než jen jídlo. Mohou nasytit i zabít. Mohou léčit, nebo měnit stav vědomí. To vypovídá o jejich rozmanitých chemických složeních.

Léčivé účinky hub na zdraví poznali již naši předkové od antického Řecka po Dálný Východ. Například, řecký lékař Hippocrates popsal v roce 450 př. n. l. houbu – Troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius) jako vhodné léčivo pro hojení ran s protizánětlivými účinky. I v tradiční čínské medicíně měli houby nezastupitelné místo tisíce let.

Není divu, že se unikátní vlastnosti některých hub dnes staly předmětem farmaceutických výzkumů od léčby rakoviny až po diabetes. Co dosud víme o jejich účincích na zdraví?

Co jsou medicinální houby?

Některé houby se vyznačují neobyčejně vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Tyto houby se označují jako medicinální houby. Dosud v nich bylo identifikováno více než 150 nových enzymů, které jsou hodny lékařského výzkumu. Medicinální houby obsahují zejména polysacharidy známé jako betaglukany. Podle některých výzkumů mají tyto látky protirakovinové účinky. Působí jako imunomodulátory – látky stimulující imunitní systém.

Jaké další látky prospěšné pro zdraví houby obsahují?

Pojďme se seznámit s několika z nich – Reishi, Chaga a Hlíva ústřičná.

Účinky medicinálních hub na zdraví

Resihi (Lesklokorka lesklá)

medicinální houba reishi

Reishi (latinsky Ganoderma lucidum, česky Lesklokorka lesklá) je dřevokazní houba původem z vlhkých a teplých oblastí jihovýchodní Asie. Vyrůstá na kmenech listnatých stromů, na kterých parazituje a postupně je zabíjí.

Tato houba je jedlá, ale její chuť není nijak zvlášť oblíbená. Za to pod mikroskopem vědců je tato houba hotovou farmaceutickou továrnou přírody. Již teď se ví, že leskokorka má nejméně 16 000 genů, které kódují více než 200 000 sloučenin, z nichž 400 jsou „aktivní složky“.

Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, minerály jako je železo, selen a vitamíny ze skupiny B. Obsahuje také chemickou sloučeninu germánium, které má podle některých vědců protirakovinové vlastnosti. Obsažené terpenoidy mají protizánětlivý účinek. Mezi ty nejvýznamnější patří kyselina ganodermová a lucidenová, po kterých je houba pojmenována. Nejslibnější vlastností Reishi je ta imunostimulační. Pomáhá aktivovat bílé krvinky, které stojí v první linii imunitního systému v boji proti patogenům. Příznivý vliv má také na mozkovou činnost. Může pozitivně působit i na lidi trpící depresemi a úzkostí.

V alternativní medicíně se Reishi používá v podobě extraktu, tedy v práškové formě. Je doporučována především lidem se slabou imunitou a starším lidem. Příznivě působí při Alzheimerově chorobě, problémech s pamětí a stařecké demenci.

Chaga (Rezavec šikmý)

léčivá houba chaga

Další houbou rostoucí na dřevě je tzv. Chaga (latinsky Inonotus obliquus, česky Rezavec šikmý). V oblibě má především břízy v chladných severských oblastech. Chaga obsahuje různé chemické sloučeniny včetně polysacharidů, polyfenolů, melaninů nebo flavanolů. Chaga je bohatá především na antioxidanty. Ty, jak víme, pomáhají neutralizovat volné radikály, které se uvolňují do těla během tzv. oxidačního stresu. Nadmíra volných radikálů poškozuje zdravé buňky v těle, čímž vytváří vhodnou půdu pro předčasné stárnutí, nebo vznik chronických onemocnění. Antioxidanty z této houby prospívají i srdci, protože přispívají ke snižování lipoproteinu, tedy „zlého“ LDL cholesterolu v krvi.

Zánět, je reakce těla vyvolaná snahou zničit hrozící infekci. Někdy se krátkodobé vzplanutí přepne do chronického zánětlivého onemocnění, jak se to může stát v případě revmatoidní artritidy. Další superschopností chagy je regulace produkce cytokinů – látek, které podporují imunitní systém. Zlepšují komunikaci mezi buňkami, čímž pomáhají regulovat zánětlivé reakce v těle.

Hlíva ústřičná

hlíva ústřičná s obsahem betaglukanu

Snad nejvíce známou houbou roustoucí na stromech v našich zeměpisných šířkách a v Americe je tzv. Hlíva ústřičná (latinsky Pleurotus ostreatus, japonsky Hiratake). Tato houba je celosvětově oblíbená nejen jako vynikající ingredience v umění gastronomie, ale i jako přírodní léčivo.

Hlíva je bohatá na vlákninu – betaglukan, je plná vitamínů B a minerálů jako je zinek, fosfor, železo a draslík. Jejím specifikem je obsah sedmi fenolických sloučenin s antioxidačními vlastnostmi. Ty snižují poškození způsobená oxidačním stresem, ale pomáhají také regulovat „zlý“ LDL cholesterol. Studie z roku 2020 na zvířatech dokonce prokázala potenciál houby regenerovat játra po poškození toxickými chemikáliemi.

Betaglukan, kromě působení na imunitu a cholesterol, reguluje také cukr v krvi a krevní tlak. Důkazy účinků dodává i studie z roku 2007, kdy bylo 30 mužům s diabetem typu 2 podáváno 150 gramů hlívy. Ukázalo se, že již po 1 týdnu jim klesla hladina cukru nalačno o 22 % a hladina cukru po jídle v průměru o 23 %.

Léčivo nebo jídlo?

Jak jste se při čtení předešlých řádků mohli dozvědět, houby mají velký potenciál v léčení člověka díky obsaženému množství různých chemických sloučenin. Je však stále potřeba více rozsáhlých výzkumů účinků těchto „přírodních lékáren“. Zařadit houby do svého jídelníčku, nebo si dopřát jejich koncentrované extrakty v podobě doplňků výživy jako prevenci můžete už nyní.

Přečtete si také:

Rostlinný vs. syrovátkový protein

Syrovátkový vs. rostlinný protein: Který je pro vás lepší?

Co nebolí, to nás netrápí. Většina z nás nemyslí na prevenci v péči o klouby, kým nezačnou být ztuhlé nebo bolestivé. Po padesátce začínají klouby a svaly rychleji ochabovat, a to může vést k problémům s pohyblivostí, nebo ke vzniku různých onemocnění jako je osteoporóza nebo revmatoidní artritida. Jak těmto problémům vyvarovat? V článku vám nabídneme několik tipů, jak pečovat o klouby i v pozdějším věku.


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.