KOLAGEN: Látka, která vyživuje pokožku, vlasy i klouby

youthful appearance

Lidské tělo je složené z mnoha látek, z nichž každá má svou specifickou funkci pro život. Jednou z těchto látek je i bílkovina zvaná kolagen. Je strukturální součástí naší pokožky, svalů nebo kloubů. Je to látka zodpovědná za jejich hydrataci, pevnost a pružnost. Její množství se však s postupujícím věkem v těle snižuje. Přílišný úbytek tak často může být příčinou mnohých zdravotních potíží. Jak si udržet dostatek kolagenu a s jakými problémy nám doplňování kolagenu může pomoct?

CO JE KOLAGEN A PROČ HO POTŘEBUJEME?

Kolagen je nejvíce zastoupená bílkovina v lidském těle. Až 33 % bílkoviny v našem organismu tvoří kolagen. Přirozeně se nachází v lidské pokožce, vlasech, nehtech, oční rohovce, kloubech, kostech, ale i ve svalových tkáních, orgánech, ve střevech a cévách. Až 70 % struktury lidské kůže je tvořeno kolagenem. Ten drží vše pohromadě jako lepidlo.

Bohužel s postupujícím věkem začíná tato bílkovina v těle ubývat. Již po přibližně 25. roce života se kolagen přirozeně netvoří téměř vůbec. Odbourávání kolagenu navíc napomáhají škodlivé vlivy z vnějšího prostředí, ale i vysoká váha, zlé stravovací návyky, kouření, alkohol, nadměrný stres a sluneční záření. 

Jeho nedostatek se pak začíná projevovat prohlubováním vrásek na pokožce. Ubývá jí pružnost, je méně pevná a stává se sušší. Nedostatek kolagenu v kloubech se projevuje zvýšenou bolestí a ztuhlostí, zejména ráno po tom, co tělo celou noc odpočívalo. Nedostatek této látky se projevuje taky na vlasech a nehtech. Ty jsou méně pevné a často se lámou. Týká se to taky kostí, které jsou náchylnější ke zlomeninám. Jednoduše řečeno, na našem těle se pomalu začínají projevovat známky stárnutí. Tento proces biologicky zatím není možné zastavit.

Znamená to však, že z tohoto rychlíku již nejde sesednout?

Dá se těmto potížím vyhnout nebo je nějakým způsobem zmírnit?

Jak můžeme zpomalit známky stárnutí?

woman looking into the mirror

KOLAGENOVÁ POSILA ZEVNITŘ

Lidé se odjakživa snažili dosáhnout mladšího vzhledu a využívali k tomu různé extrakty z léčivých rostlin, míchali esenciální oleje, které posléze aplikovali na pokožku, vlasy nebo nehty. Trendem posledních desetiletí se stala chemická kosmetika, která mnohdy využívá i zdraví škodlivé látky.

Japonská firma Shisheido však v 80. letech přišla s revoluční novinkou, která navždy změnila svět krásy i pohybu. Jeden z nejoblíbenějších doplňků výživy pro udržení krásné pleti a výživu pohybového aparátu se postupně po celém světe stala zcela přírodní látka – kolagen.

Reklamy v televizi nabízejí širokou škálu kosmetiky s obsahem kolagenu. Ty jsou však často jen předražený mýtus a nemusí nám přinést žádané účinky. Molekula kolagenu je příliš velká na to, aby ji tělo mohlo absorbovat přímo přes kůži. Donedávna se myslelo, že perorální užití kolagenu nemůže fungovat, protože ho enzymy a kyseliny rozštěpí v žaludku a ve střevech. Několik studií však ukázalo, že kolagen je ve střevech absorbován a dodáván do kůže a kloubů krevním oběhem.

collagen drink

HYDROLYZOVANÝ MOŘSKÝ KOLAGEN

Lidské tělo se skládá nejméně z 27 rozdílných typů kolagenu. Nejpřirozenějším zdrojem pro doplnění kolagenu je vývar z kostí, kuřecí maso, ryby a korýši a vaječné bílky. Kolagen 1. typu je nejvíc zastoupenou bílkovinou v naší pokožce, šlachách, kostech a ve vazivu. Přirozeným zdrojem příjmu tohoto kolagenu jsou šupiny a kůže z ryb. Abyste však doplnili dostatek kolagenu, váš talíř by musel obsahovat rybí pochoutky v obrovském množství. Naštěstí je tu i jiná alternativa v podobě výživových doplňků. Hydrolyzovaný mořský kolagen z kanadských tresek je tím nekvalitnějším zdrojem kolagenu 1. typu, jaký lze na trhu s doplňky výživy najít. Díky menším molekulám kolagenových peptidů se lépe vstřebává do organismu a doplňuje nedostatek kolagenu v těle.  

KOLAGENOVÁ PÉČE O POKOŽKU

Efektivnost dlouhodobého doplňování kolagenu potvrzuje i množství vykonaných studií. Pravidelným doplňováním kolagenových peptidů (2000 mg až 10 000 mg) se přibližně po 3 měsících začnou objevovat první výsledky v podobě zlepšení pružnosti pokožky, zpevnění vlasů a nehtů a výrazné zlepšení v pohyblivosti kloubů. 

I dle doposud provedených vědeckých studií se ukazuje, že již po 3 měsících vnitřního užívání kolagenu, v kombinaci s vitamíny jako je vitamín C, se ženám zvýšila pružnost pokožky až o 40 %.  

Studie účinků vnitřního užití kolagenu u žen po menopauze ukázala, že dlouhodobé doplňování zlepšuje určité vlastnosti pokožky, jako je hloubka vrásek, pružnost a hydratace pokožky.

youthful skin

Hydrataci dopomáhá i kyselina hyaluronová. Ta pomáhá udržovat více než tisícinásobek své hmotnosti ve vodě v buňkách pokožky, což z něj činí vynikající zvlhčovač. Pokožka se více vyhlazuje, je pevná a působí rozzářeným zdravým dojmem. 

Ke stárnutí pokožky přirozeně dochází i vlivem tzv. oxidačního stresu.  
Naše zdravé kožní buňky jsou poškozovány volnými radikály.
Abychom je co nejvíce ochránili, je potřeba přijímat dostatečné množství antioxidantů. Výborným zdrojem jsou vitamíny A, B3, C, E, ale i selen, koenzym Q 10, L-glutathion a resveratrol. Moringa olejodárná je unikátní rostlina, která obsahuje až 46 různých druhů antioxidantů prospěšných pro naše zdraví. 

DOKONALÁ VÝŽIVA PRO VAŠE KLOUBY A KOSTI

Máte chuť sportovat, ale potýkáte se každé ráno s nepříjemnou ztuhlostí a bolestí kloubů? Bohužel se to netýká jen starších ročníků. Díky sedavému životnímu stylu se s těmito problémy setkávají i mladší. Naproti tomu chrupavky sportovců se opotřebovávají rychleji, než je obvyklé, a častěji dochází k jejich předčasné degeneraci nebo zánětlivému onemocnění.  

Doplňovat kolagen je tedy vhodné jak pro mladé sportovce, tak i pro ty starší. Kolagen se hromadí ve ztuhlých chrupavkách a stimuluje tkáně k tvorbě kolagenu.  

Již po třech měsících orálního doplňování kolagenu dochází ke zmírnění bolesti kloubů až o 43 % a zmírnění ztuhlosti kloubů až o 39 %.

Důležité je kombinovat kolagen s vitamínem C, který podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle. 

joint pain

Dalšími důležitými látkami pro zdravé klouby jsou kyselina hyaluronová, chondroitin a glukosamin sulfát.

Kyselina hyaluronová je přirozená látka v mezibuněčné hmotě, kloubech a pojivových tkáních. Vytváří nadmolekulární útvary, do kterých organizovaně ukládá molekuly kolagenu.  

Chondroitin a glukosamin sulfát se přirozeně nachází v chrupavkách a kostních tkáních. Mají protizánětlivé účinky, vážou v těchto oblastech vodu, čímž zabezpečují jejich pružnost a poskytují ochranu před poškozením. 

Doplňování kolagenu napomáhá udržet silné i vaše kosti. Dostatkem kolagenu jsou i kosti dostatečně mineralizované a odolné vůči zlomeninám. Vitamín D také přispívá k jejich mineralizaci. 

PODMANIVÉ VLASY A SILNÉ NEHTY

beautiful hair

Kolagen se stará také o výživu vlasových folikulů a nehtů. Výzkumy o působení kolagenu ukazují, že již po 24 týdnech vnitřního užívání se zvýšila pevnost vlasů až o 31 %.  Také studie účinků bioaktivních kolagenových peptidů na kvalitu nehtů uvádí, že po 24 týdenní léčbě se u účastníků studie zrychlil růst nehtů o 12 % a lámavost se zmírnila o 42 %.

Aby byl však efekt ještě lepší, je důležité doplňovat i jiné látky vyživující vlasy a nehty. Neměli bychom zapomínat na minerály, jako je selen a biotin. Látky, které přispívají k udržení normální kvality vlasů a nehtů.  

Pravidelní pohyb a imunita: Jak vrátit své tělo nazpět do formy?

Pravidelný pohyb je pro udržení silné imunity a zdravé mysli klíčový. Jak se začít znovu hýbat, abychom si nezpůsobili zranění? Jaká výživa prospěje vašim kloubům, svalům a kostem? 

Antioxidanty nepochybně přispívají k našemu zdraví. Jak se však říká, všeho moc škodí. To platí i u konzumace těchto látek. Nadměrný příjem některých antioxidantů může mít naopak oxidační efekt. Proto bychom měli, zejména u doplňků výživy, dodržovat doporučenou denní dávku.


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům, jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.