Kočičí dráp: Zázrak z Amazonské džungle

Kočičí dráp
Kočičí dráp (Vinná réva se obtáčí kolem stromů Amazonského pralesa)

Amazonskou liánu jménem Kočičí dráp, nebo i Řemdihák plstnatý (evropsky zaužívaný název Vilcacora) poznali již staří Inkové, kteří si cenili její skutečně široké životodárné vlastnosti pro lidské zdraví. Jak byla objevena a jaké účinky v sobě ukrývá? 

Není tajemstvím, že Amazonský prales je zelenou lékárnou naší planety. Kromě toho, že je továrnou kyslíku nezbytného pro život, nabízí nespočetně mnoho zdraví prospěšných rostlin, kterých účinky jsou často ještě zahalené rouškou deštné mlhoviny.  Naštěstí hluboká moudrost a historie tradiční medicíny nám poskytuje základní znalosti alespoň některých pokladů ukrytých v srdci Amazonského pralesa. Mezi ně patří i Kočičí dráp, neboli “Životodární réva z Peru”. Proč je tak unikátní pro lidské zdraví? 

Původ kočičí liány 

Kočičí dráp je endemická tropická liána neboli vinná réva, která se vine po stromech dešťového pralesa a dorůstá do délky až 30 m. Její název 
(anglicky Cat’s claw, nebo španělsky Uňa de gato) je odvozen od háčkovitých trní, které připomínají kočičí drápy. Mezi nejznámější druhy patří lat. Uncaria guianensis a Uncaria tomentosa

Legenda o bojovníkovi a jeho úlovku 

Léčivé vlastnosti kůry a kořene této liány poznali již starověké kmeny Centrální a Jižní Ameriky. Podle legendy objevil Kočičí dráp peruánský bojovník Ashaninka, který uviděl amazonského tygra, jak svými drápy trhá kůru liány a pije z ní nektar. Okamžitě pak tygr skočil po nic netušící srnče a úspěšně jej ulovil. Bojovník se inspiroval, okusil sílu liány a znovu nalezl mladistvou energii. Na druhý den se úspěšně vrátil ke své rodině s velkým úlovkem. 

Amazonský deštný prales v Tambopata

Tradiční léčitelství z Amazonských nížin 

Andské kmeny léčily Kočičím drápem širokou škálu onemocnění. V Peru se vařený odvar z Kočičího drápu (Uncaria guianensis) dodnes používá jako protizánětlivý, antirevmatický a antikoncepční prostředek k léčbě žaludečních vředů a nádorů, kapavky (kmene Bora), úplavice (indickými populacemi Kolumbie a Guyana)
a rakoviny močových cest u žen. Ashaničtí indiáni věří, že samento (Uncaria tomentosa) má životodárné vlastnosti a každé 1 až 2 týdny přijímají šálek odvaru, aby zahnali onemocnění, léčili bolesti kostí a očistili ledviny. Mezi další uváděná použití patří léčba abscesů, astmatu, nežádoucích účinků chemoterapie, horečky, krvácení, revmatismu, nečistot kůže, zánětů močových cest, slabosti a ran, jakož i prevence nemocí a zotavení z porodu. 

Vědecký objev Kočičího drápu 

Použití této léčivé rostliny je vskutku obdivuhodné. Není divu, že se Kočičí dráp jako doplněk zdraví dnes ve světě těší velké popularitě. Jak se ale dostal za hranice “zeleného pekla” až k nám domů na stůl? 
Za popularizaci Vilcacory může polský salesián a fytoterapeut Edmund Szeliga, který se v roce 1930 vypravil na dalekou cestu do Peru pomáhat rodinám indiánských kmenů žijících hluboko v džungli And a Amazonie. Učil se novému způsobu života v harmonii s přírodou. Kmeny ho seznámili s vzácnými dary léčivých bylin, jejich účinky a se způsoby jejich léčby, jakou moderní medicína dosud neznala. Szeliga věnoval 40 let výzkumu terapeutického užití amazonských rostlin, mezi nimi i Kočičího drápu, a posílal jejich vzorky ke zjištění chemického složení po celém světě.  

Terapeutické využití Kočičího drápu 

Po mnohých klinických studiích je dnes známo, že Kočičí dráp obsahuje více než 150 látek.
Klíčovými jsou pentacyklické oxindolové alkaloidy (POA), triterpenoidy a flavonoidy, díky kterým má Kočičí dráp silný protizánětlivý potenciál. Bojuje proti mnoha onemocněním včetně infekcí, rakoviny, artritidy a Alzheimerovy choroby. Studie ukázaly, že po konzumaci této byliny se účastníkům studie zvýšil v krvi počet bílých krvinek, které bojují proti infekcím, a tedy je možné říct že přispívá k podpoře imunitního systému. 

Sušená kůra Kočičího drápu (Vilcacora)

V dalších studiích se ukázal pozitivní vliv Kočičího drápu u lidí trpících zánětlivou bolestí kloubů . Některé výzkumy také uvádějí, že látky v Kočičím drápu dokážou efektivně neutralizovat bakterie zodpovědné za rozvoj lymské boreliózy

Vedlejší účinky Kočičího drápu jsou raritní, avšak mohou se objevit, pokud se konzumuje ve velkém množství. Pro nedostatek testů této rostliny by se Kočičímu drápu měly vyhnout těhotné a kojící matky, lidé s autoimunitním onemocněním, leukemií, onemocněním ledvin, nebo s poruchou srážlivosti krve. 

Pravidelní pohyb a imunita: Jak vrátit své tělo nazpět do formy?

Pravidelní pohyb je pro udržení silné imunity a zdravé mysli klíčový. Jak se začít znovu hýbat, abychom si nezpůsobili zranění?


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.