Jak získat bronzové opálení a nepoškodit si pokožku?

bronzové opálení v létě

Čas trávený opalováním se s přáteli u vody a s koktejlem v ruce. Většina z nás touží užívat si tuto letní idylku. S úderem tropických teplot blížících se čtyřicítce nastává čas myslet i na svou denní rutinu v péči o pokožku. Ta je zejména v létě vystavena větší zátěži – teplotním změnám, nadměrnému slunečnímu záření a vodě. Jak můžete získat krásné bronzové opálení zdravým způsobem? V tomto článků se dozvíte několik tipů, jak pečovat o pokožku během letních slunečních dnů.

Horké léto nás vybízí k tomu, abychom čas trávili venku. Ať už jsme na zahradě, užíváme si u moře, nebo využíváme letní dny k aktivnímu sportování, vystavujeme se slunečnímu záření intenzivněji než po zbytek roku. Sluneční záření je pro naše zdravé fungování nepostradatelné. Díky němu přijímáme ze slunce vitamín D a vyplavují se nám do krve endorfiny, tzv. hormony štěstí. Sluneční paprsky vytahují pigment ze spodní vrstvy pokožky. Díky tomu získáváme bronzové opálení.  

Pokud se dostatečně nechráníme, nadměrné vystavování se silnému letnímu slunci může pokožce spíše uškodit. Důvodem je ultrafialové (UV) záření.  

opalování s betakarotenem

Co je UV záření?

UV záření je přírodní energie, která přichází ze slunce. UV světlo má kratší vlnovou délku, proto ho nevidíme, ale naše pokožka ho cítí.  

Ultrafialové záření A (UVA) má delší vlnovou délku a pojí se se stárnutím kůže. Působí vždy, když na nás svítí slunce. Jsme mu tedy vystavování všichni během života stejně. 

Ultrafialové záření B (UVB) má kratší vlnovou délku a pojí se spálením pokožky. Intenzita UVB kolísá. V mírném podnebí jsou sluneční paprsky nejsilnější a představují nejvyšší riziko od pozdního rána do půlky odpoledne od jara do podzimu. V tropickém podnebí působí ještě delší dobu. UVB paprsky mohou poškodit vaši pokožku po celý rok, zejména ve vysokých nadmořských výškách nebo v místech kde se slunce nejvíce odráží od povrchů jako sníh nebo led. 

Obě záření působí na pokožku a v nadměrném množství poškozují DNA v buňkách pokožky. Následkem toho se tvoří genetické mutace, které můžou vést až ke vzniku vrásek, předčasnému stárnutí, nebo dokonce ke vzniku rakoviny kůže. Pokožka se působením slunce více vysušuje, je náchylnější k zánětům, podráždění a ztrácí ochranné schopnosti. 

Na co bychom v každodenní péči o pokožku měli pamatovat? 

A jak získat krásné bronzové opálení a nadále si užívat léto ve zdraví? 

Získejte krásné bronzové opálení zdravě s betakarotenem 

Pokud chcete chránit pokožku a zároveň získat přirozeně krásné bronzové opálení máme pro Vás skvělý tip: užívejte pravidelně betakaroten. Tato látka je provitamín vitamínu A. To znamená, že tělo si z něho umí vyrobit vitamín A podle vlastní potřeby. Působí jako silný antioxidant a je to zároveň červený pigment, který se nachází jak v červené paprice, tak v mrkvi a v kustovnici čínské (goji). Studie ukazují, že mikronutrienty jako je betakaroten přispívají k ochraně pokožky před UV zářením. Příjemným benefitem je, že pomůže zbarvit pokožku na neodolatelný bronzový odstín.

Věděli jste že 28 gramů bobulí goji, tedy kustovnice čínské obsahuje až 5 násobek doporučené denní dávky vitamínu A?

Věřte, že nepotřebujete žádné umělé bronzery a barviva. Postačí každý den vypít denní dávku šťávy z goji, nebo 5 hrstí sušených bobulí a vitamínu A máte dostatek.

Chraňte se před UV zářením s SPF opalovacím krémem 

Aplikace krému s ochranným slunečním faktorem SPF by měla být součástí rutiny v péči o pleť každého z nás. Číslo SPF vám říká, jak dlouho by slunečnímu záření (UVB i UVA) trvalo zčervenání pokožky při používání tohoto produktu v porovnání s dobou bez opalovacího krému.

Během jara, nebo na počátku léta je lepší začít s aplikací krému s vyšším SPF číslem 30 až 50. Pokud už víte, jak vaše pokožka reaguje na silné sluneční paprsky, můžete stupeň ochrany i snížit. Mějte na paměti, že s nižším stupněm ochrany se zkracuje i jeho délka a intenzita. Pokud tedy trávíte mnoho času na ostrém slunci, volte raději číslo 50.

Pokožka si každé spálení pamatuje a kvalita péče o pleť, kterou jste jí za ty roky věnovali se ukáže ve vyšším věku. 

Chraňte pokožku a podpořte tvorbu kolagenu s vitamínem C 

Na doplňování vitamínu C v doplňcích výživy a v pleťovém séru nezapomínejte ani v létě. Tato látka nejenže posiluje imunitní systém, ale má i ochrannou funkci pokožky v boji proti volným radikálům. Ty vznikají během nadměrného slunečního záření a poškozují zdravé kožní buňky. Vitamín C také podporuje přirozenou tvorbu kolagenu ve struktuře pokožky. Kolagen pokožku hydratuje a zvyšuje její pružnost.

 

Hydratujte, hydratujte, hydratujte 

Sluneční záření během dne vysušuje pokožku a rychle může nastat dehydratace organismu. Suchá pokožka ztrácí svou přirozenou ochrannou funkci. Klíčová je tedy hydratace těla zvenku i zevnitř. Nezapomínejte pít vodu každou hodinu a aplikujte na kůži hydratační tělové mléko i pleťový krém. Nejúčinnější hydratační složkou je tělu vlastní kyselina hyaluronová. Tato látka pojme vodu o hmotnosti až 1000násobku své hmotnosti. Vsákne se do pokožky a způsobí její jemnost, vláčnost a zářivou barvu! Můžete ji efektivně doplňovat v doplňcích výživy a aplikovat ji na pleť ve formě výživného pleťového séra

Přečtete si také:

hlíva ústřičná účinky

Když houby léčí: Medicinální houby pro imunitu a zdravé srdce

O účincích hub na zdraví se ještě doposud mnohé nevědělo. Díky vědě a studiu moudrostí našich předků se o jejich léčivých schopnostech postupně dozvídáme více. Znáte medicinální houby? Víte jak houby podporují naše zdraví?


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.