Hýčkejte svou krásu s ceramidy – klíčová složka s anti-age účinky

Rays of Beauty ceramidy

Pečujete o svou pokožku všemi možnými způsoby a stále je vysušená a podrážděná? Možná ji chybí klíčová složka pro hydrataci a pevnost – ceramidy. Slyšeli jste o nich? Více se dozvíte níže v článku.

Každá z nás touží být krásná, pokud možno navždy. To, co ráno v zrcadle spatříme jako první, je kromě rozcuchaných vlasů naše pokožka. Její stav mnohdy napovídá, v jakém stavu je naše zdraví. Obzvlášť proto bychom jí měli věnovat speciální pozornost. Je to náš největší orgán, který tělo chrání před vnějším nehostinným světem. Funguje jako termoregulační ochranný štít, který tělo izoluje před viry, bakteriemi, toxiny a nečistotami z venku. Součástí obranného štítu jsou i ceramidy.

Co jsou ceramidy a proč je potřebujeme?

Pokožka má více vrstev složených z různých typů látek, o kterých jste už možná slyšeli. Nejznámějšími složkami jsou kolagen a kyselina hyaluronová, které se podílí na struktuře kůže. Díky nim je pokožka pružná a hydratovaná.

Další klíčovou složkou pokožky jsou ceramidy. Jsou to přirozeně vyskytující se lipidy složené z tzv. sfingosinu a mastných kyselin, které tvoří až 50% vrchní části kůže. tzv. kožní bariéry. V této části se nacházejí kožní buňky ve tvaru cihel. Pro lepší představu, ceramidy fungují jako malta v cihlové zdi. Spojují buňky a jako cement je drží pohromadě. Jsou tedy hlavní složkou v ochraně kožní bariéry. Pomáhají pokožce zadržovat vlhkost na všech úrovních, udržují ji hladkou a zdravou.

Epidermis

Co se stane, pokud pokožka nemá dostatek ceramidů?

Jenže jak roky plynou, pokožka postupně ztrácí kvalitu, ztenčuje se a je méně pružná a odolná. Až z 80 % za to může UV záření ze slunce, ale i nadměrný stres a škodliviny z vnějšího prostředí. Nejen kolagen a kyselina hyaluronová, ale i poměr ceramidů v pokožce časem ubývají a pokožka jednoduše stárne.

„Zatímco vaše tělo přirozeně produkuje ceramidy, časem jich ubývá. Mohou se také snižovat během sezónních změn, například když je opravdu zima nebo horko, mohou se snížit po změně stravy nebo v důsledku nadměrného používání mýdel nebo peelingů,“ poznamenává popřední londýnská dermatoložka Sarah Chapman. Kůže je náchylnější k poškození, vysušení, zarudnutí, zánětům nebo vážnějším dermatologickým problémům. Svědivý pocit, tvorba oděrek nebo prohlubování vrásek jsou důvodem, proč zvýšit péči o pokožku a navrátit jí zdravý vzhled.

Rays of Beauty suchá pokožka

Co dělají ceramidy s pokožkou?

Správná hladina ceramidů má za následek hladší a elastičtější pokožku. Zpevňuje kožní bariéru a zabraňuje zvýšenému úniku vlhkosti z epidermis. Linie jemných vrásek se vyrovnávají. Ceramidy pomáhají předcházet vzniku hlubších vrásek.

TIP

Ceramidy jsou účinnou složkou v boji proti ekzému!
fytoceramidy z pšeničných lipidů

Proč je doplňovat, když se tvoří přirozeně?

Všichni z nás již ceramidy v pokožce máme. Bohužel přibývajícím věkem se jejich hladina v pokožce ztenčuje. Abychom si udrželi co nejvíce krásnou a mladistvou pleť, je důležité chránit pokožku před nepříznivými vlivy a dopřávat ji péči jakou si zaslouží. Naštěstí je možné ceramidy doplňovat zvenčí i zevnitř. Kosmetika i doplňky stravy obsahují tzv. fytocermaidy extrahované z pšeničných lipidů, které se vstřebávají do kůže. Pomáhají obnovit kožní bariéru a regenerovat porušené části pokožky. Strukturou se podobají ceramidům v naší pokožce. Zvyšují její elasticitu, rehydratují popraskanou kůži, zabraňují vzniku infekcí a vyhlazují jemné vrásky.

Pro který typ pleti jsou ceramidy vhodné?

Jelikož jsou ceramidy přirozenou součástí naší pleti, jsou vhodné pro všechny její typy, dokonce i pro nejcitlivější, náchylnější, nebo mastnou pleť. Největší prospěch z doplňování budete mít, pokud vaše pokožka trpí dermatologickým problémem, jako je suchá stárnoucí pokožka, nebo ekzém. Pokožka se po určité době pravidelného doplňování zklidní, rychleji regeneruje a posílí se její odolnost.

Přečtete si také:

MCT olej

MCT olej: dodá energii a podpoří hubnutí

Slyšeli jste už o MCT oleji? Ve formě doplňků výživy se čím dál tím víc těší oblibě u vyznavačů nízkosacharidové ,,keto” diety a taky u sportovců – zejména u atletů a kulturistů, kteří hledají efektivní zdroj energie. Jde to vůbec dohromady? Může pomoct tuk k lepší kontrole váhy? Jaké benefity přináší našemu zdraví? Je dobrý jen pro sportovce nebo může pomoct i při řešení zdravotních potíží? 


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.

Napsat komentář