Deprese a úzkost? Možná pomohou probiotika neboli psychobiotika

deprese

Probiotika jsou prospěšné bakterie, které pomáhají harmonizovat střevní mikroflóru, prospívají trávení a imunitnímu systému. Víte ale, že mohou způsobit i změny nálady? Nejnovější výzkumy ukazují, že mohou pomoci i v léčení duševních onemocnění, jako je deprese a úzkost. 

Pozitivní vliv probiotik na zdravé trávení získal na popularitě až v posledních letech. Nedávné výzkumy přinášejí naději, že probiotika prospívají i lidem trpícím na deprese a úzkosti.  

Co jsou probiotika? 

Pestrá střevní mikroflóra je pro zdravé trávení klíčová. “Dobré” bakterie neboli probiotika ve střevě ovlivňují průběh trávení, vstřebávání některých vitamínů, ale i sílu imunitního systému.  

Přirozeně je získáváme ze stravy jako je jogurt, tempeh, tofu, miso, kysané zelí nebo kimchi. Stále více populární jsou i probiotika ve formě doplňků výživy, které nabízí širokou variabilitu probiotik v bohatém množství. 

potraviny bohaté na probiotika
Potraviny bohaté na probiotika

Obecně platí, čím větší variabilitu živých mikroorganizmů v těle máme, tím lépe. Dostatečné množství probiotik zabraňuje přemnožení škodlivých bakterií ve střevě a chrání tak před rizikem zánětů a rozvoje mnoha trávících těžkostí, nebo dokonce chronických onemocnění, jako je například syndrom dráždivého střeva nebo Crohnova choroba. 

V odborných kruzích se ale stále více mluví o prospěšnosti probiotik na duševní zdraví. Jedná se o specifické druhy bakterií tzv. psychobiotika.  

Co jsou psychobiotika? 

Někteří experti se zaměřili na výzkum speciální skupiny probiotik, tzv. psychobiotika. Tyto bakterie by potenciálně mohly pomoci léčit řadu duševních onemocnění, včetně deprese a úzkosti, a zlepšit tak celkovou náladu. Název neodkazuje ke konkrétnímu typu probiotik, ale k potenciální schopnosti pozitivně ovlivňovat mentální zdraví. 

Propojení střeva a mozku 

Mezi střevem a mozkem existuje silné propojení, zvané i jako osa střeva a mozku (GBA – gut-brain axis). Toto spojení je tvořeno centrálním nervovým systémem mezi mozkem, míchou a gastrointestinálním traktem.  

Jinými slovy, střeva jsou náš “druhý mozek”, kde se nachází velké množství nervů. Hlavní nerv, který propojuje mozek a střevo se nazývá Bloudivý nerv (Nervus vagus). Nervus vagus je hlavním nervem parasympatického nervového systému, který hraje klíčovou roli v regulaci nálady, srdeční frekvenci, trávení a imunitě. 

Podle Dr. Aggarwala: „Ve střevě probíhá nervová aktivita, včetně tvorby serotoninu, dopaminu a GABA (kyseliny gama-aminomáselné). Jsou to tři neurotransmitery, klíčové pro duševní zdraví, včetně vlivu na depresi a úzkosti. „Střeva produkují více než 90% serotoninu v těle.“

nervový systém

Probiotika a vliv na depresi a úzkost 

V současné době působí většina antidepresiv tak, že mění aktivitu neurotransmiterů v mozku, aby poklesly příznaky depresivního syndromu. Zahrnuje to stavy jako je psychomotorický útlum nebo neklid, strach, fobiianhedonii (neschopnost prožít radost), nezájem, poruchy spánku a chuti k jídlu.  

Léky proti úzkosti – anxiolytika snižují psychické napětí, úzkost, strach. Působí na relaxaci svalů, vedou k únavě, ospalosti a ke snížení schopnosti reagovat. Léky, které by zmírnily úzkost, ale nepůsobily na bdělost, zatím bohužel neexistují. 

Podle nedávných výzkumů mají probiotika ve střevě vliv na neurotransmitery ovlivňující chuť, náladu nebo kvalitu spánku. Probiotika snižují zánět, který může taktéž přispět k depresi. Ovlivňují kognitivní funkce a reakce na stres. 

Slibné účinky má především specifické probiotikum Bifidobacterium longum. Výsledky naznačují, že může zmírnit symptomy deprese u lidí trpících syndromem dráždivého střeva. Další studie z roku 2016, 2017, 2019 a 2022 potvrzují, že probiotika, včetně probiotik z doplňků výživy, u zkoumaných lidí snížily symptomy deprese a zmírnily pocity úzkosti.  

V klinických studiích se s největší účinností na duševní zdraví prokázaly bakterie Lactobacillus a Bifidobacterium

probiotický nápoj

Probiotika jsou podpora, ne všelék  

Ve střevě máme mnoho druhů probiotik. Nejsou identické – některé můžou zafungovat na zlepšení nálady, jiné poslouží spíše hladkému průběhu trávení.  

Probiotika mají ve výzkumu účinku na deprese a úzkost jistě své místo. Je ale potřeba brát v potaz, že na každém se tyto nemoci projevují trochu jinak, tudíž i probiotika nemusí mít stejný účinek na všechny. 

Zatímco některá probiotika mohou být prospěšná při podpoře duševního zdraví, jistě nejsou všelékem. Snížení stresu, dobrý spánek, pravidelné cvičení a celková strava mají rovněž klíčový vliv na duševní zdraví. Probiotika jsou jen jedním z podpůrných nástrojů, které mohou lidé s depresí a úzkostí využít k celkové léčbě onemocnění. 

Použité zdroje:

https://www.healthline.com/health/probiotics-depression

https://www.forbes.com/health/body/psychobiotics/

https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/probiotics-may-help-boost-mood-and-cognitive-function

https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/can-probiotics-improve-your-mood

Přečtete si také:

období chřipky a nachlazení

Nachlazení a chřipka? Mějte preventivní lékárničku vždy po ruce 

S podzimním sychravým počasím přichází i nepříjemné období sezónních respiračních onemocnění jako je nachlazení a chřipka. Nejde se jim zcela vyhnout. Ale pokud máte oslabený imunitní systém, zvyšuje se šance, že nás infekce na několik dní skolí. Jaké vitamíny a minerály mít vždy po ruce, abyste posílili imunitní systém proti virovým infekcím? 


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.