
Není pochyb, že probiotika jsou prospěšná pro trávení, a dokonce mohou pomoci ve zlepšení duševního zdraví. Věděli jste, že mohou podporovat i odolnost imunitního systému?
Chladné měsíce, kdy nám chybí dostatek tepla a světla ze slunce jsou náročné na psychiku a taky imunitní systém. Proto se vyplatí dbát na pravidelné doplňování nejen vitamínů a minerálů, ale také zařadit do jídelníčku více potravin nebo doplňků stravy s probiotiky.
Síla imunitního systému je klíčová
Podzim a zima jsou charakteristické zvýšeným výskytem sezónních respiračních onemocnění jako jsou rhinoviry, adenoviry, chřipkové viry nebo běžné koronaviry a poslední dva roky nás i celý svět potrápila pandemie viru Covid-19. Ten dokonce v Česku přispěl k nejvyšší úmrtnosti od konce druhé světové války. I když Covid 19 v minulém roce nekompromisně převálcoval příchod chřipky, za normálních okolností na ni každý rok onemocní v průběhu 5–10 % dospělých a čtvrtina dětí.
Na zmíněné viry existuje jen symptomatická léčba. To znamená, že samotné léky neničí vir v těle, jen zmírňují příznaky jako je teplota, rýma nebo kašel. I proto je síla imunitního systému klíčová.
Nejen sezónní onemocnění horních cest dýchacích, ale i různé alergické reakce a stav duševního zdraví jsou důvodem, proč se vyplatí nenechat nic na náhodu a pravidelně udržovat svůj imunitní systém v plné připravenosti.
V minulém článku jsme popsali prospěšnost některých super potravin, vitamínů a minerálů na posílení obranyschopnosti organismu. Podle nedávných výzkumů však mohou imunitě pomoct i probiotika.

Probiotika na trávení a duševní pohodu
Probiotika neboli “dobré bakterie” jsou přirozenou součástí naší střevní mikroflóry. Obecně platí, že čím víc jsou druhově různorodé, tím je to pro náš organismus lepší.
Zdravá mikroflóra: 4 neuvěřitelné účinky probiotik na zdraví
Pokud je máme ve střevě v dostatečném množství, zabraňují přemnožení “škodlivých bakterií” a snižují riziko chronického průjmu, ulcerózní kolitidy a jiných trávících onemocnění. Mnoho studií potvrzuje, že probiotika mohou pozitivně působit i na depresi a úzkost. Nicméně přítomnost probiotik může snížit i riziko respiračních sezónních nemocí. Mohou podpořit sílu imunitního systému a jsou spojeny se sníženým výskytem, trváním a závažností chřipkových příznaků a chřipkových onemocnění u dětí a dospělých.
Imunitní propojení střeva a plic
Věděli jste, že více než polovina imunitních buněk, která vytváří protilátky v boji proti nemocem se nachází ve střevech?
I když doposud neexistuje jasný důkaz, že probiotika působí konkrétně proti chřipce nebo nachlazení, výzkumy ukazují, že probiotika podporují sílu imunitního systému.
Mexická studie z roku 2022 zkoumala vliv probiotik na Covid-19. Ukázalo se, že lidé, kteří užívali čtyři specifické probiotické bakteriální kmeny se uzdravili rychleji oproti těm, kteří měli placebo.
Ti, kteří dostávali probiotika, měli také zvýšenou protilátkovou odpověď na virus, která dosáhla vrcholu dříve, než skupina s placebem.
Ptáte se, jak je možné, že bakterie, které se dostanou do našich střev, nakonec pomáhají imunitní reakci proti COVID v plicích?
Odpovědí může být imunitní osa mezi střevem a plícemi.
Teorie spočívá v tom, že imunitní buňky vystavené probiotikům ve střevě by mohly být těmito bakteriemi aktivovány a poté po infekci cestovat do plic. U COVIDu by to byly B buňky – bílé krvinky, které produkují protilátky. Mohly by být „upřednostňovány“ ve střevě, aby pokračovaly v produkci více protilátek, když se setkají s virem v plicích nebo nosu.
Zmíněná teorie a výzkum nasvědčuje tomu, že doplňování probiotik napomáhá síle imunitního systému bránit se před virem, což urychluje dobu léčby.

Probiotika pro podporu imunitního systému
Probiotika neboli “živé kultury” jsou prospěšné ve více oblastech zdraví, protože jsou různorodé. Některé se starají o absorpci vitamínů a živin v žaludku, jiné eliminují škodlivé bakterie.
Které probiotika působí na imunitní systém nejlépe?
Acidophilus, který se nachází v jogurtu, mléce, miso a tempehu, by mohl podporovat imunitní systém, podle metaanalýzy zveřejněné v časopise Food Bioscience v srpnu 2020.
Bifidobacterium je v jogurtu, kefíru, podmáslí, miso, tempehu, kyselých okurkách, kimchi, uzeném mase, některých vínech a octech, kysaném zelí a kváskovém chlebu. Podle jedné metaanalýzy v časopise Nutrients z ledna 2017 může snížit zánět. A studie v časopise Nutrients z února 2017 naznačila, že může podporovat imunitní zdraví i u starších dospělých.
Všechny jogurty s živými a aktivními probiotiky, které obsahují Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (nebo L. bulgaricus) a S. thermophilus, byly podle studie v časopisu Springer z roku 2012 spojovány s podporou imunitního systému.
Další studie z roku 2001 zkoumající 570 dětí zjistila, že užívání probiotik Lactobacillus GG, obsažených v obohaceném mléku, snížilo počet respiračních onemocnění až o 17 %.

Závěrem
Probiotika v přirozené stravě nebo jako doplněk výživy mohou zcela jistě napomoct hladkému průběhu trávení a vylučování. Přispívají k duševní pohodě a prospívají imunitním systému. Nicméně fungují i spolu s dalšími zdravými návyky jako je pestrá zdravá strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku. Pokud je váš imunitní systém v oslabení, zkoušejte všechny metody jeho posílení. Přece něco, co funguje na jednoho, nemusí fungovat na jiného.
Pokud doplňujete probiotika, zaměřte se na kvalitu doplňků výživy nebo probiotických potravin. Například ne všechny jogurty v obchodě obsahují skutečně živé kultury a ne všechny bakterie můžou být v čase konzumace naživu.
A na závěr, vyvarujte se nadměrnému pití alkoholu, konzumaci cukru a polotovarů. Tyto potraviny probiotika ve střevech ničí a zvyšují riziko vzniku zánětu. Zánět není nic neobvyklého a tělo si s ním umí poradit. Pokud však trvá příliš dlouho, může vést k rozvinutí chronických nemocí.
Přečtete si také:

Nachlazení a chřipka? Mějte preventivní lékárničku vždy po ruce
Padají vám oční víčka, každou minutu se ozve hlasité zívnutí, nedokážete se soustředit a jen počítáte, kolik vám zbývá do konce pracovního času? Únava občas zasedne na každého z nás. Tělo nám dává signál, že si potřebuje odpočinout a nabrat zpět svoji energii. Ale co když vás trápí dlouhodobá únava? Jdete vstříc řeči svého těla? Jak se únavy zbavit a získat zpět svoji energii?
Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.
Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.