6 kroků, jak pečovat o své klouby po padesátce

péče o klouby

Co nebolí, to nás netrápí. Většina z nás nemyslí na prevenci v péči o klouby, dokud nezačnou být ztuhlé nebo bolestivé. Po padesátce začínají klouby a svaly rychleji ochabovat. To může vést k problémům s pohyblivostí, nebo ke vzniku různých onemocnění jako je osteoporóza nebo revmatoidní artritida. Jak se těmto problémům vyvarovat? V článku vám prozradíme několik tipů, jak pečovat o klouby i v pozdějším věku.

Tělo po padesátce již není tak přirozeně ohebné jako zamlada. Pokud chcete být vitální co nejdéle, měli byste mu věnovat důkladnější pozornost. V péči klouby je klíčové pravidelné cvičení a vhodná strava.

Na co všechno se v péči o klouby zaměřit?

1. Udržujte si zdravou váhu

Udržet si vysněnou váhu už není tak lehké jak tomu bylo dříve. Ale je to stále možné. Klíčem k optimální váze je pohyb a střídmost v jídelníčku. Pracujte na své vůli. Vynechte ze života večerní kalorické hody, nebo půlnoční rande s lednicí. Gravitace nepustí a každých pár kil navíc tlakem namáhá klouby, kotníky, kyčle i záda.

2. Každé ráno nebo večer si zacvičte

Silné svaly a kosti poskytují kloubům stabilitu. Pokud pravidelně necvičíte, máte ochablé svalstvo. Šance že si přivodíte zranění po padesátce se nečinností zvyšují. Zařaďte proto cvičení do vaší každodenní rutiny. Zacvičte si po ránu protahovací jógu, pilates, anebo zkuste různá posilovací cvičení. Nemusíte chodit do posilovny. Webová stránka Youtube dnes nabízí množství návodů a cviků na posilování zcela zdarma. Dostupné je i množství online streamů, které nabízejí různá sportoviště, posilovny a jógová centra. Můžete tak cvičit z pohodlí domova.

3. Vyjděte si na procházku, na kolo nebo si zaplavte

Každodenním pohybem nejenže snížíte ztuhlost kloubů, ale zlepšíte si i náladu. Procházka se psem v parku, jízda na kole, nebo plavání několika délek v bazénu příjemně uvolní vás i vaše klouby.

4. Zkuste středomořskou stravu

Čerstvá zelenina, ovoce, oříšky, obiloviny a mořské ryby. To vše najdete v tzv. středomořské stravě, která je považována za nejzdravější způsob stravování. Poskytuje tělu nejširší spektrum živin, včetně vápníku, vitaminu D a omega 3 mastných kyselin, které jsou pro udržení zdravých a silných kloubů nepostradatelné.

5. Dejte sbohem cigaretám

I když je to těžké, nikdy není pozdě přestat s vypěstovanými neduhy. Kouření tabáku není jen rizikem pro vznik rakoviny. Zvyšuje také možnost zánětů v různých částech těla, včetně kloubů. Takový zánět je jednou z prvotních příčin vzniku osteoporózy a revmatoidní artritidy.

6. Dopřejte svým kloubům extra výživu

Kolagen je nejvíce zastoupenou bílkovinou v těle. Kromě pokožky a kostí, se nachází i ve struktuře kloubů. Udržuje je jako lepidlo pohromadě. Některé studie naznačují, že kolagenové doplňky stravy pomáhají zlepšit příznaky degenerativního onemocnění kloubů. Již při užívání 10 gramů kolagenu denně může dojít k výraznému zlepšení ztuhlosti a zmírnění bolesti kloubů.

Kloubní výživa by měla zahrnovat i glukosamin a chondroitin. Dvě populární látky pro pomoc s bolestí kloubů. Tyto látky se v chrupavkách kloubů přirozeně nacházejí, ale časem jejich hladina klesá. Proto, podle mnoha odborníků, je vhodné je průběžně doplňovat. Chondroitin a glukosamin mají podle některých studií potenciál snižovat bolestivé projevy osteoartrózy. Stále je však potřeba dalších výzkumů.

Přečtete si také:

Ramissio Hyaluronic serum

PLEŤOVÉ SÉRUM: První pomoc pro udržení mladé pleti

Bohužel většina z nás každé ráno spěchá do práce nebo svůj čas věnuje dětem na plný úvazek. Péče o pleť tak mnohdy začíná rychlým umytím tváře a končí aplikací hydratačního krému. Ale jak čas běží, v tomtéž zrcadle na téže pleti nacházíme stále více a více nesrovnalostí, které nás znepokojují a frustrují. Hledáte rychlý recept pro udržení mladé pleti? Čtěte dále… 


Pozn.: Tvrzení nenahrazuje lékařskou péči.

Obsah stránek se věnuje tématům jako je zdraví, péče o tělo a zdravý životní styl s využitím přírodních prostředků. Blog má pouze informační charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči. Veškeré své zdravotní potíže konzultujte výhradně se svým ošetřujícím lékařem.
Provozovatel portálu a autoři jeho obsahu nenesou odpovědnost za jakékoliv nesprávné použití informací zveřejněných na tomto portálu a na webových stránkách, na něž odkazuje.